Chodíte i na dovolené na bohoslužbu?

Chodíte i na dovolené na bohoslužbu?

Jednou za čas je potřeba dopřát si zasloužený odpočinek a vyrazit s přáteli či rodinou na dovolenou. Kam nejčastěji jezdíte vy? Zůstáváte v České republice nebo se vydáváte za hranice? Na dovolené si odpočineme od všedního a pracovního dne, odpočíváte však i od slavení? A tím spíš slavení neděle?

Pro ty, kteří to neví, o nedělích a dalších zasvěcených svátcích jsou věřící vázáni povinností zúčastnit se mše – toto praví tak notoricky známé přikázání. Avšak nemusíte mít strach a nejezdit kvůli tomuto přikázání na dovolenou, existuje dodatek. Pokud není na nedělní bohoslužbu do kostela možné dorazit, a to ani v sobotní podvečer, nelze citované církevní přikázání dodržet. Nejsme zavázáni dělat nemožné. Tím je myšlen právě případ dovolené. Ne vždy je možné se dostat na dovolené v neděli na bohoslužbu.

Pokud se ocitneme v cizině na nějakém neznámém místě, často nemáme ani tušení, jak se dostat do kostela. Může nastat i situace, že je kostel tak daleko, že není zdravotně možné se do něj bez dopravního prostředku dostat. Věřící by si také měli uvědomit, že je velký rozdíl v tom, nechtít jít do kostela a nemoci jít.

Jak se předem připravit?

Jestliže se chystáte na dovolenou v rámci České republiky, není tak těžké vyhledat nedělní bohoslužbu. Budete překvapeni, ale dokonce existuje i aplikace, která vám usnadní najít farnosti na českém území. Můžete se podívat na bohosluzby.cirkev.cz nebo na iBohosluzby.cz. Na těchto stránkách najdete bohoslužby rozřazené podle místa, a to po celé České republice. První aplikace dokáže dokonce bloudícího katolíka doprovodit do nejbližšího kostela na mši svatou.

Pokud se vydáváme do zahraničí, můžeme se připravit předem. Na internetu si vyhledáme místo, které chceme navštívit a s největší pravděpodobností se nám podaří najít, kam se v neděli na bohoslužbu vydat.

Máte strach, že nebude v zahraničí bohoslužbě rozumět? Nemusíte mít strach. Bohoslužba je ve všech jazycích prakticky stejná, ale je samozřejmě dobré se na cizojazyčnou liturgii připravit.

Zajímavosti

V dnešním světě je všechno a všichni online. Internet vládne světem a ovládá lidi převážně ve vyspělých zemích. Tomuto trendu neuniklo ani náboženství. Věděli jste, že existuje dokonce i stránka bohosluzbyonline.cz.

Na těchto webových stránkách najdete veškeré informace, které budete potřebovat o online přenosu bohoslužeb. Najdete zde datum i čas vysílání online přenosu. Na webovém portálu také najdete nejrůznější aktuality, které by se vám mohly hodit a které by vás mohly zaujmout.

Stejně tak, jako na internetu najdete nejrůznější bohoslužby a informace o těchto bohoslužbách v České republice, nemusíte mít strach, že tyto informace nenajdete i v zahraničí. Většinou existují i oficiální stránky měst a míst, které jsou turisticky navštěvovány. Na těchto webech můžete najít informace o kulturním i duchovním životě místních a místní komunity. Pokud se vydáte do zemí i mimo EU, může se vám stát, že nebudete mít ani možnost bohoslužbu navštívit.

Stejně tak si můžete předem nastudovat, jaké náboženství je v zemi nejvíce rozšířené. Jaká je rada na závěr? Pokud se vydáte do zahraničí, podívejte se, kde se bohoslužba koná, může to být pro vás velmi silný zážitek.