Jak postupovat, pokud se rozhodnu darovat vajíčka?

Jak postupovat, pokud se rozhodnu darovat vajíčka?

Je nespočet důvodů, proč se žena nebo slečna rozhodne darovat své vlastní pohlavní buňky, tedy vajíčka. Primárním důvodem je bez debat pomoc neplodným párům. V České Republice rok od roku přibývá počet párů, které nemohou počít dítě přirozenou cestou. Dárkyně vajíček tak někomu splní ten největší sen, tedy mít vlastní dítě. Sekundárním důvodem může být i finanční kompenzace, která je dárkyním za odběr vyplácena. A jak tedy postupovat, pokud se rozhodnete darovat vajíčka? Nejdříve si ověřte, že splňujete všechny základní kritéria

Splňuji všechny potřebná kritéria pro dárkyni?

Jste již rozhodnuta, že chcete darovat vajíčka, ale nevíte, zda splňujete všechny potřebná kritéria? Jedním ze základních požadavků je dobrý zdravotní stav. Co se týče věkové hranice, ta je od 18 let. Vrchní hranice se u různých center asistované reprodukce (CAR) liší. Pro některé to je 31 nebo také 34 let. Co se týče BMI (Body Mass Index), číslo by nemělo být vyšší než 29. Důležitá je taky absence dědičných a psychiatrických onemocnění v rodině. Pokud chcete darovat vajíčka, nesmíte být kuřačky a drogově závislé. Řeší se také pravidelný menstruační cyklus a zda máte ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Pokud splňujete všechny tyto kritéria, můžete se stát dárkyní vajíček.

Důležité je si to opravdu dobře promyslet, jestli jste ochotna celý proces absolvovat. V prvním kroku si vyberete CAR, ve které chcete vajíčka darovat. Rozhodnout se můžete na základě doporučení od vlastního gynekologa, od známého nebo se podívat na recenze na internetu. Poté musíte kliniku kontaktovat, že chcete darovat vajíčka. Většinou to je pomocí kontaktního formuláře, který je umístěn na webových stránkách nebo emailové adresy. Se sestřičkou si domluvíte termín na první konzultaci. Ještě před tím vyplňujete podrobný dotazník. Na konzultaci se vás ve většině případů ujme paní koordinátorka, která vám vysvětlí do nejmenších detailů celý proces darování vajíček. V prvním kroku je odebrána ksrev. Každá dárkyně je vždycky geneticky vyšetřena, jsou jí provedeny testy na pohlavně přenosné nemoci a nemoci jater. Většinou se testuje HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, chlamydie a mnoho dalších. Samozřejmě vám bude odebrána moč, to je kvůli tomu, zda nemáte v organismu nějaké návykové látky.

Výhodou je, že v téhle fázi získáte kompletní informace o vašem zdravotním stavu, což vám jen tak někdo na potkání neřekne. Pokud jste pro kliniku vhodnou dárkyní a všechny výsledky byly v pořádku, ozve se vám koordinátorka a domluvíte se na vhodný termín. Pak už je jen na vás, jak se rozhodnete. V případě, že budete ochotna celý proces podstoupit, pomůžete nějakému páru přivést na svět nový život. V České republice je neplodností postiženo až 20% párů. Důvodů neplodnosti je nespočet. Nemusí to být jen genetické poruchy, ale neplodnost ovlivňuje i životní prostředí nebo problémy s pohlavním stykem. Darování vajíček není nijak nebezpečné, ale samozřejmě nese určitá rizika, stejně jako každý lékařský zákrok. Na všechny tyto informace vás upozorní paní koordinátorka v dané centru asistované reprodukce. Když si nebudete jisti, jestli je to to pravé ořechové pro vás, projděte si celý internet, na kterém najdete nespočet rad a recenzí týkajících se darování vajíček. Pomůže vám to se rozhodnout.