Proč lidé věří v boha?

Proč lidé věří v boha?

Když se budeme bavit o víře, musíme být opatrní, jak se o ní bavíme. Žijeme v České republice, která je v současné době převážně ateistickou zemí, ale dříve tomu tak nebylo. A víte o jakých procentech se bavíme? Momentálně je to necelých 20 procent věřících, oproti například sousednímu Polsku, kde se bavíme o 80 procentech. Pro zajímavost, více ateistickou zemí, než je Česká republika, už je jenom Estonsko.

Někteří věří víc, někteří míň, je to každého věc, čemu věřila a čemu ne. Pokud si myslíte, že víra je jenom o tom nahoře, tak to není pravda. Víra je komplex vlastností, postojů a pohledu na svět jednotlivého člověka.

A proč vlastně někdo věří v boha? Nebo co z toho vlastně člověk má, když věří v boha? A jak mohou být věřící o své pravdě tak přesvědčeni? Je to jednoduché, když chci někomu nebo něčemu věřit, snažím se to nějak ověřit nebo vyzkoušet. Jenže dá se vůbec ověřit něco jako je bůh? To asi docela těžko nebo vlastně spíš vůbec. V tom případě je tu další otázka, jak může být někdo skálopevně přesvědčen o něčem, co nikdy nikdo neviděl?

Co mají lidé z toho, že věří v boha?

Pro spoustu lidí je to taková jisto. Většina lidí, není schopná převzít odpovědnost za svůj život, a proto se obrací k bohu, je to jednodušší. Když se nám něco povede, může za to bůh, když se nám něco nepovede, nemůžeme za to my, ale bůh. Smutné je, že většina věřících není vlastně schopna racionálně vysvětlit, proč? Lidem dává víra určité mantinely a návod na to, jak je správné žít, je to mnohem jednodušší než ve světě, který žádné mantinely nemá.

Podle věřících bůh může za všechno. Když nám někdo ukradne auto, věřící si to vysvětlí tak, že bůh nás chtěl chránit, protože nám v budoucnu hrozila autonehoda nebo také, že nás chtěl potrestat za nevhodné chování.

Když nám šéf přidá na prémiích, vykládáme se to si to tak, že nás bůh chce chtěl odměnit, protože jsme někomu včera pomohli. Je to zvláštní, co když za to nemůže bůh, ale za to, že jste dostali přidáno může vaše šikovnost? Je jasné, že to nikdo přímo takto neřekne, ale ve finále to tak vyzní.

Přínos víry

Abychom věřícím jen nekřivdili, musíme zde zmínit i řadu přínosů, které víra přináší. Tito lidé se k sobě obecně chovají lépe, jsou slušnější a mají určitou kázeň a mnoho dalšího. Věřící pomáhají druhým a opravdu ve velké míře se angažují v charitě.

Teď si ale musíme položit další otázku. Jak moc je toto chování ovlivněno vírou? Není to jen o povaze lidí? Lidé, kteří jsou hodní, snadněji konvertují k víře, protože jdou snáze ovlivnit, než nějaký “rebel”.

Víra a věda, tyto dva světy nejdou dohromady. Podle mého názoru vědec nemůže věřit v boha a kněz nemůže věřit vědě. Oba dva světy si konkurují. Bůh nebyl nikým nikdy viděn a v budoucnu ho nikdo nikdy asi neuvidí, jak tedy může ovlivnit miliony a miliony lidí po celém světě?